Co je funcarving

 

Termín "Fun"(zábava, radost) pochází z windsurfingu. Názvem "Funboard" se začaly v 80.letech označovat krátké plováky s malým výtlakem (objemem) do silnějšího větru, které začali používat aktivní surfeři (fanaři). Na rozdíl od dlouhých výtlačých plováků umožňovaly lépe jízdu ve skluzu a manévry. Zpočátku byly pouze nářadím pro nadšence, kteří trávili u vody veškerý volný čas (když "fouklo"), postupem času tato kategorie pohltila celý windsurfing. Stranou zůstaly pouze dlouhé plováky Race pro závody (kurs) ve slabším větru. Kolem roku 2000 se Funboardy začaly radikálně zkracovat a rozšiřovat, což  umožnilo jejich použití nejprve v závodech, již od střední síly větru (Formula Fun), vzápětí pro rekreační surfery do slabšího větru a následně i pro výuku začátečníků.

V dnešní době se (kromě závodní třídy Race) nic jiného než Funboardy nevyrábí.

Pro carving z toho vyplývá pěkná analogie, jak by asi směřoval vývoj, kdyby zděšení metodici stále netahali za záchrannou brzdu. Zůstat u starého nářadí se totiž vždy jeví jako bližší, méně riskantní. Surfeři jsou naštěstí národem radikálnějším, ochotným experimentovat, což vyplývá již z povahy tohoto sportu.

 

Ptáme-li se, co je to Funcarving, musíme si napřed ujasnit co je vlastně cílem Funcarvingu:

 

1. Hnací silou pro funcarvera je vždy snaha o co nejdynamičtější provedení oblouku. Tedy, co nejradikálnější, s největší odstředivou silou. Předpokladem pro to je co nejvyšší rychlost, v oblouku o co nejmenším poloměru.

2. Motivací může být také čistě řezané zajetí co nejprudšího svahu. Předpokladem pro to je zajetí oblouku o co nejmenším poloměru.

3. Klidně až na třetím místě můžeme uvést snahu jezdce o dotyk částí těla (dlaň, předloktí, pánev nebo celý bok) se sněhem. Pokud carver o dotyk se zemí nestojí, neznamená to, že by se nemohl počítat mezi funcarvery. Dotyk těla se sněhem většinou vyplývá z extrémního provedení předchozích dvou bodů a nemusí být hlavním cílem Funcarvingu.

4. Funcarving se jezdí převážně na zatížené vnitřní lyži.

5. Odlišovacím znakem Funcarvingu je radikálnější provedení jinak téměř shodných carvingových pohybů.

 

Funcarver(dnes slalomka), stejně jako ve windsurfingu "Funboard", je jediná univerzální lyže pro carving, která na sjezdovce dokáže vše (nemluvím o smýkání), včetně výuky začátečníků. Vše ostatní jsou speciály – pro dlouhý oblouk, hluboký sníh (freeride), freestyle, ... Není to nic nového, slalomka bývala nejoblíbenější i dříve.

Pro ostatní proklamované univerzálky se hodí lépe označení Allround (Allround Top), používané ke kombinaci řezaného oblouku se smykem.