Historický šerm

(Převzato od Ladislava Tomiče)

Chtěl bych se tu s vámi trochu podělit o naši vizi historického šermu, tak jak nám připadá dnes a jak vidíme jeho vyhlídky do budoucna. Možná je to čistě náš subjektivní dojem, ale zdá se nám že obecná úroveň šermu a šermířů rok od roku klesá. Důvodů proč se tomu tak děje bude asi více, rozhodně ale nebude náhodou, že valem přibývá skupin, které mají s historií jen velmi málo společného. Důsledkem níže popsaných jevů je, že se stále více dobrých akcí začíná uzavírat jen pro úzký okruh pozvaných nebo spřátelených skupiny a to je jistě škoda. 

O motivaci......

Asi vážnějším aspektem tohoto úpadku je sama motivace těchto lidí a záměrně neříkám "šermířů". Bitva se od vystoupení liší částečně pojetím, ale hlavně velikostí - účel je pořád stejný - pobavit a poučit diváky. Odměnou většiny účinkujících je většinou pouze zážitek z akce, volného šermu a setkání se spoustou přátel. Přesto dobří šermíři nezapomínají proč tam jsou - bez diváků by nebyla žádná bitva. Mnozí z nás ale naráží v bitvách na lidi, kteří si tam přišli pouze léčit své komplexy - chovají se bezohledně, agresivně a nelze s nimi rozumně šermovat - zpravidla čím méně toho na sobě mají a čím horší je jejich vybavení tím větší a agresivnější jsou to "bijci". Namítnete, že zkušený šermíř si s takovým individuem snadno poradí a budete mít jistě pravdu, přesto vám horda podobných lidí dokáže zkazit náladu. Co si pomyslet o člověku, který s velkou sekerou obchází bojištěm, vyhledává těžkooděnce v plátových zbrojích zaměstnané soubojem s jiným šermířem a vší silou je tluče do zad? Asi nejhorším co na bitvě můžete potkat je pak člověk co nepochopil, že alkohol na plac nepatří :-(

O "smrti"......

Je vždy hloupé, když po srážce dvou oddílů nezůstane na místě ani jeden "raněný" nebo "padlý" voják. Nikdo pochopitelně nechce "umřít" dobrovolně, pokud není opravdu k smrti unaven  nebo nemá nečekaný a neodstranitelný defekt na zbroji či zbrani. Bývá zvykem na většině akcí dát prostor šermířům pro volný šerm - částečně během akce a většinou zpravidla na konci, aby ti co "padnou" už o nic nepřišli. Platí nepsané pravidlo, že ti co padnou v takovém volném souboji zůstávají ležet a "hrají" mrtvé. S ohledem na zákaz bodů při šermu na většině akcí z bezpečnostních důvodů zůstávají ve "hře" už jen sečné a část úderných zbraní. A tady se dostáváme k otázce vyvolávající zbytečné a hloupé hádky nebo nedorozumění - co je to zásah?  

U lidí beze zbrojí by to mělo být myslím bez diskuse (bohužel jich velkou část tvoří právě výše jmenované problematické skupiny). Jednoduše řečeno tak libovolná kovová zbroj - počínaje kovovými falérami, lamelami, kroužkovým pletivem a konče pláty vydržela mnohonásobně více, než si vůbec dovede spousta lidí dnes představit. Udolat tvrdého profesionálního bojovníka v takovém pancíři rozhodně nebyla otázka krátkého odseku na rameno, paži nebo sečné rány do boku. Šerm v bitvě ovšem také nebyla záležitost přehledných duelů - proto je naprosto přirozené, že na každého soupeře zbude jen několik ran zbraní nebo štítem. Zasažený by rozhodně měl úder akceptovat bez ohledu na zbroj (je-li natolik silný aby jej vůbec registroval), ovšem klidně se může potácet, padat, vstávat, kulhat, plazit stranou, těžce vstát a dále bojovat apod. Výslovné "umírání" je spíše dáno konkrétním scénářem. Ze všeho nejhorší jsou hlupáci co jsou ochotni se o zásahu hádat přímo na place, přít, štěkat věty typu "máš jí, dostlas jí, padni apod." nejsme přece děti a hrajeme především pro diváky. Jiný extrém jsou tzv. "highlandeři" - lidé nejspíš odkojení heroickou literaturou, kteří odmítají skončit bez ohledu na scénář a to ani když na nich klečí pět dalších lidí. Obecně existuje jen jedno prosté a spolehlivé pravidlo jak v rámci volného šermu (a v rámci scénáře akce!) rozumně porazit oděnce a to je - povalit na zem, zalehnout nebo jinak znehybnit (v rámci bezpečnosti! ale s ohledem na mizernou kvalitu některých plátových brní je samotný pád na záda zcela postačující) - pokud ani to nestačí, naznačit bod hrotem meče nebo dýky na nechráněnou část těla (podpaží, obličej, krk apod.) - ovšem je nutné zacházet opatrně i s tím hrotem - kdo má mozek v hlavě, ten, leže na zádech, tohle pochopí a akceptuje.

Většina těchto nedorozumění, ale hlavně vzniká pro to, že akce typu - "všegotiky" blíže nespecifikují období a dochází tak ke konfrontaci dobově a vývojově neslučitelných zbraní a zbrojí v rozsahu bezmála 500 let. Tak se tu uhnízdilo absolutně nesmyslné povědomí, že zbroj = pouze plátová ochrana a všechno ostatní je lehké harampádí s mizernou nebo žádnou ochrannou hodnotou. Vím že to vypadá jako pouhé reptání lidí zabývajícími se starším obdobím, ale mnozí z nás včetně mne mají i těžké plátové, kombinované nebo lehké gotické zbroje od gotiky po baroko, takže to je spíše obecný problém.

O "fantasy šermu"......

Ať již je motivací těchto lidí záliba v amerických seriálech, nebo v dnes tak módní fantasy literatuře, nemyslím si že většina z těchto lidí má co dělat na akcích historického šermu, pokud nedisponují i vhodným vybavením, což zpravidla nedisponují.
Nechci se jich příliš dotknout, ale osobně mám pocit, že jejich hlavní motivací, často skrytou tak že si ji ani nechtějí připustit, je lenost - jakmile cokoli prohlásíte za fantasy, nemusíte si lámat hlavu studiem historických pramenů, nemusíte se obtěžovat sladěním částí výzbroje, nemusíte se namáhat výběrem zbraně a hlavně - trpíte představou že jste universální.

Závěrem......

Nechci být úplný pesimista, to bych toho asi už dávno nechal a protože stále ještě jsou dokonce i mladé a nové skupiny, které chtějí dělat šerm pro zábavu a přesto na špičkové historické úrovni - jak po stránce šermu tak vybavení, protože stále ještě vznikají projekty jako je ten náš, protože jsou akce, které za cenu nižší účasti nevpustí na svá "bojiště" žádnou z výše popsaných problematických skupin, proto všechno chci věřit, že historický šerm u nás neutopí banda hlupáků v prostěradlech nebo kostkovaných sukních a že má v této zemi ještě nějakou budoucnost.

Pokud jste to dočetli až sem, máte můj obdiv, pokud máte k textu výhrady, berte to jako námět na diskusi - budou-li přínosné a inteligentní rozhodně je ocením, můj mail je v kontaktech.....