Je otázkou, jak by se snowboarding vyvíjel, kdyby v roce 1989 nedošlo ke změně politické situace a otevření hranice. Možnosti vycestování na zahraniční závody a do horských středisek by byly velmi omezené a dovoz zahraničního materiálu by byl zřejmě podstatně obtížnější než v dnešní době.
První sněžná prkna se začala objevovat v letech 1979 / 80. V té době se samozřejmě vyráběla vlastnoručně. Zdrojem inspirace byly hlavně zahraniční časopisy. Obrázky v nich byly měřeny a zjištěné hodnoty pak převáděny do skutečnosti. Zmíňka o snowboardingu se dostala do tehdejšího (i když myslím že ještě vychází) časopisu ABC.
V té době vznikaly typy prken které se těm dnešním příliš nepodobaly. Mezi výrobní materiály tehdy patřila například překližka. Dost často prknům chyběli ocelové hrany. Objevovali se i snowboardy s patkou ve tvaru liščího ocasu, které byly určeny pro jízdu v hlubokém sněhu, nebo dokonce snowboardy s ostruhou jako na windsurfingovém prkně. Existovaly také zvláštní snowboardy s provázkem na špičce. Tento provázek držel jezdec v přední ruce.
Mezi průkopníky tohoto tenkrát velmi neobvyklého sportu patřila L. Váša, V. Rys, bratři Včelákové, I. Pelikán a další a další. Hlavní snowboardovou lokalitou se stal Pemink v Krušných horách. V tomto středisku se v roce 1984 uskutečnil první závod v historii českého snowboardingu. Soutěžilo se tehdy ve slalomu. O rok později se zde pořádalo Mistrovství Československa ve snowboardingu. V dalších letech byly organizovány závody i v jiných střediscích a každým rokem jejich počet narůstal.
Významným faktem na rozvoj snowboardingu u nás byl vznik českých snowboardových firem. První z nich byla pražská firma VASA. Majitelem byl již zmínění Luděk Váša (mistr světa ve skoku vysokém na skateboardu). V roce 1985 založili bratři Kytkové firmu ROOK. Její sortiment nabízel prkna pro slalomové i freestylové disciplíny. O rok později vznikla Pražská firma LTB, kterou sponzoroval Tomáš Ronovský a Lukáš Schoder. Soustředili se hlavně na freestyle a halfpipe. Později se začaly snowboardy vyrábět v Jablonci nad Nisou pod značkou BIG FOP a v Hradci Králové pod značkou FROPLE. Kvalita českých výrobků byla velmi různorodá a záleželo i na dané výrobní sérii. Jejich velkou výhodou ovšem byla příznivá cena, která se od zahraničních výrobků pochopitelně velice lišila.
Mezi významné akce, které podpořili rozvoj snowboardingu, nepatřily pouze závody, ale také snowboardové expedice. První českou expedicí byl v roce 1989 prvosjezd nejvyšší hory Kavkazu - Elbrusu (5642 m.n.m). V roce 1990 uspořádala firma VASA expedici do Mexika a prvosjezd Popokatepetlu (5452 m.n.m). Dále firma Rook zorganizovala expedici do Himalájí a provosjezd Mera Peak (6421 m.n.m).
V závodním snowboardingu zaznamenal přelom sezóna 1990/1991. V únoru 1990 byla založena Asociace československého snowboardingu - AČS. Byl uspořádán seriál šesti závodů Československého poháru a Mistrovství Československa. Reprezentace se zúčastnila Mistrovství Evropy v Ischglu. V další sezóně byly pořádány závody v různých místech československé republiky. V sezóně 1992 / 1993 se AČS rozdělila v souvislosti s rozdělením republiky na dvě samostatné národní asociace. V Čechách vznikla Asociace českého snowboardingu - AČS v čele s prezidentem Luďkem Vášou. Manažerem Josefem Holubem a metodikem Petrem Cemperem. V průběhu sezónu se uskutečnilo celkem šest snowboardových závodů včetně společného českého a slovenského mistrovství republiky. V závěru sezony byla uspořádána televizní exhibice v paralelním slalomu ve 3pindlerově mlýně. V této sezoně se závodů zúčastnilo 183 registrovaných závodníků a 17 týmů. Důležitým faktem byla účast české prezentace na mistrovství světa v Ischglu, mistrovství Evropy ve Francii a poháru národy taky ve Francii.